darmowe aplikacje do nauki programowania dla dzieci

40 darmowych aplikacji do nauki programowania dla dzieci.

W sieci można znaleźć naprawdę dużo darmowych stron i programów do nauki programowania dla dzieci. W dobie wszechobecnych smartfonów przydatne będą też aplikacje do nauki programowania. Postanowiłem dla Twojej wygody, zebrać je wszystkie w jednym wpisie.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 18/01/2020

Umieściłem w nim zarówno pozycje które są w 100% darmowe, jak i te które można wypróbować bez opłat przez jakiś czas.

Przy każdej pozycji znajdziesz link, sugerowany wiek dziecka, krótką recenzję oraz informację o długości okresu darmowego. Kolejność jest zupełnie przypadkowa.

Jeśli strona nie obsługuje języka polskiego to sprawdzałem jak radzi sobie tłumacz wbudowany w przeglądarkę Chrome. Jest tu tylko kilka propozycji których nie da się uruchomić w naszym języku, ale ze względu na swoją atrakcyjność postanowiłem je uwzględnić.

Całkiem możliwe że pominąłem jakąś ważną pozycję, jeśli to zauważysz to daj znać. Dane do kontaktu są na końcu strony. Miłej lektury!


Spis treści:

1.Darmowe strony do nauki programowania dla dzieci.

2. Strony do nauki programowania dla dzieci z okresem  próbnym

3. Programy dla dzieci do tworzenia gier, które mogą zachęcić do nauki programowania.

4. Aplikacje do nauki programowania dla dzieci na smartfony

5. Organizacje prowadzące darmowe warsztaty z programowania dla dzieci

6. Bonus: Kiedy aplikacje do nauki programowania dla dzieci to już za mało …


Darmowe strony do nauki programowania dla dzieci.


Code.org (PL)

Min. wiek 6 lat; darmowy; język polski;
https://code.org

code org przykłąd aplikacje do nauki programowania

Code.org to jedna z najpopularniejszych darmowych stron do nauki kodowania . Znajdziesz na niej kursy tworzenia stron internetowych i gier. Wszystko jest w 100% darmowe.
Polecam zacząć od „Godziny Kodowania” czyli serii lekcji, które można ukończyć w jedną godzinę, nie mając absolutnie żadnej wiedzy programistycznej. Całość została oprawiona w kochane przez dzieci gry i filmy.
Dziewczynkom na pewno przypadnie do gustu rysowanie śnieżynek z Elsą i Anną lub morskie podróże z Vaianą, Chłopcom programowanie droidów w Gwiezdnych Wojnach. Nie mogło też zabraknąć też hitu ostatnich lat czyli Minecrafta.


MCreator (PL) https://mcreator.net/

Min. wiek 9 lat; darmowy; język angielski;

MCreator odkryłem dosyć niedawno ale od razu skradł moje serce!

Wyobraźcie sobie program który w bardzo prosty i przystępny sposób pozwala wam tworzyć własne modyfikacje do Minecrafta. Zmieniać można wszystko od prostych przedmiotów aż po własne wymiary, biomy, MOBY i stoły do caftingu! Wszystko zależy od tego jak dużo czasu chcesz spędzić ucząc się jego obsługi.

Te sympatyczne wieloryby widoczne na zajęciu powyżej zrobiłem właśnie w MCreator. Wieża też powstała w tym programie, bo można dodawać do gry własne struktury ( wioski lochy itp).

Jedyny minus to że program i dokumentacja jest w 100% jest w języku angielskim.

Jeśli chcecie spróbować to przygotowałem krótki poradnik jak zrobić pierwszą modyfikację w MCreator w tym wpisie: Jak zrobić mod do Minecraft

A tych którzy chcą robić naprawdę zaawansowane mody w MCreator zapraszam na stronę kursu MINECRAFT MOD EXPERTS.


Scratch (PL) https://scratch.mit.edu

Min. wiek 8 lat; darmowy; język polski;

scratch_przyklad aplikacje do nauki programowania

Nie bez powodu Scratch jest najpopularniejszą w Polsce aplikacją do programowania dla dzieci. Wg statystyk użytkowników zajmiemy 3 miejsce na świecie (1,04 miliona zarejestrowanych osób).

Program jest darmowy i w 100% obsługuje język polski. W Internecie i na YouTube aż roi się od darmowych poradników a społeczność jest kulturalna i pomocna. Na forum jest dział w języku polskim, gdzie można szukać wsparcia przy tworzeniu swoich projektów.

To jedno z niewielu miejsc w Internecie, gdzie Twoje dziecko jest naprawdę bezpieczne. Posty zawierające treści obraźliwe lub dane osobiste są natychmiast kasowane przez Administratorów.

Na początek, dziecko może po prostu zagrać w grę, lub obejrzeć animację stworzoną przez innych użytkowników. Z czasem zechce pokazać coś swojego.
Wszystko to sprawia, że jest to świetne miejsce, dla dzieci poszukujących sposobu na rozpoczęcia nauki programowania.


Blockly (PL)

Min. wiek 8 lat; darmowy; język polski;
https://developers.google.com/blockly

blockly_przyklad aplikacje do nauki programowania

Blockly zostało zaprojektowane przez programistów Google w odpowiedzi na rosnącą popularność Scratch. Również wykorzystuje kolorowe bloki do tworzenia programu, przy okazji pozwala wyświetlić kod w innych językach programowania. Dostępny jest między innymi JavaScript, Python, PHP, Lua i Dart.
Na stronie https://blockly-games.appspot.com dostępnych jest kilka ćwiczeń.
Gry Blockly wymagają, aby dziecko umiało czytać. W niektórych zadaniach trzeba będzie wykazać się znajomością kątów aby określić kierunek poruszania się obiektu.


BALTIE 3 (PL)

Min. wiek 8 lat; darmowy; język polski;
https://www.sgpsys.com/pl/

baltie 3 screen

Z Baltie jest związana ciekawa historia. Program powstał w 1996 roku, dzięki temu może poszczycić się mianem pierwszego pełnoprawnego graficznego języka programowania dla dzieci. W październiku 1998 roku Seymour Papert (twórca pierwszej wersji Scratch) poprosił o kopię programu źródło: https://www.sgpsys.com/cz/pic/Papert_Soukup_1998.jpg . 5 lat później wydany został Scratch. Można przypuszczać że Baltie stał się inspiracją do stworzenia Scratcha. 

Sam program jest bardzo intuicyjny i przystępny. Główna postać, czarodziej Baltie pozwala stopniowo zgłębiać tajniki programowania od graficznych obrazków do dorosłego C#

Jedyny minus tego programu to nieco archaiczna szata graficzna.


KODU GAME LAB(PL)

Min. wiek 8 lat; darmowy; język polski;
https://www.kodugamelab.com

kodu_przykład aplikacje do nauki programowania


Microsoft projektując KODU chciał umożliwić wszystkim osobom tworzenie własnych gier. Ta misja udała im się w 100%.
Kodu pozwala dzieciom tworzyć trójwymiarowe gry na PC i XBox, za pomocą prostego wizualnego języka programowania. Użytkownicy mogą zmieniać wszystko w świecie gry, od koloru nieba po topografię terenu, zachowanie postaci, oraz warunki wygrywania i przegrywania.

Program oferuje kilka lekcji, pomagających zrozumieć reguły projektowania gier. Każdą lekcję można edytować, dzięki  temu dziecko może podejrzeć sposób realizacji konkretnych operacji i wykorzystać je we własnych projektach.


MadeWithCode by Gogle (PL)

Min. wiek 10 lat; darmowy; język polski z tłumaczem;
https://www.madewithcode.com

madewithcode_przykład Darmowe aplikacje do nauki programowania


Moim zdaniem najciekawsza pozycja na liście. MadeWithCode to darmowa aplikacja do nauki programowania dla dziewczyn! Wszystko, począwszy od wyglądu strony, a kończąc na programach kursów, zostało tu zaprojektowane tak, aby pokazać płci pięknej, że programowanie nie jest wyłącznie męskim zajęciem. Najlepszym przykładem jest zdjęcie powyżej. Jedno z zadań polega na zaprogramowaniu sukienki LED. Osobiście w 100% popieram tą inicjatywę. Historie kobiet które odważyły się programować przeczytasz klikając w link.


Codemoji.com (PL)

Min. wiek 10 lat; darmowy;język polski z tłumaczem;
https://codemoji.com

codemoji_przykład

Codemoji jest zabawną platformą dla dzieci, gdzie można nauczyć się kodowania za pomocą emotikonów, czyli śmiesznych obrazków zazwyczaj dołączanych do wiadomości SMS. Emoji reprezentują bloki kodów w HTML, CSS lub JavaScript.
Objaśnienie każdego emotikonu jest wyświetlane podczas lekcji, uczących tworzenia stron internetowych, animacji i gier. Taka forma bardzo przypomina kodowanie blokowe.

Strona zawiera dużo darmowych materiałów. Można założyć konto z dostępem do pełnej wersji na 14 dni. Miesięczna opłata wynosi 7$ miesięcznie.


App Inventor (PL)

Min. wiek 13 lat; darmowy; język polski z tłumaczem;
http://appinventor.mit.edu

app_inventor_przykład


App Inventor to tak naprawdę Scratch. Różnica polega jedynie na tym, że gotowe programy możemy przenieść i uruchomić na smartfonie. Oprogramowanie oryginalnie stworzyli programiści Google.
MIT przejęło obsługę aplikacji i udostępniło ją bezpłatnie. Samouczki zostały dopracowane przez nauczycieli. Kurs rozpoczyna się od skonfigurowania App Inventor i przechodzi przez coraz bardziej złożone tematy. Jeśli Twoje dziecko opanowało już Scratcha to koniecznie powinno spróbować tej aplikacji.


Stencyl.com (PL)

Min. wiek 10 lat; darmowy; język angielski;
http://www.stencyl.com

stencyl_przykład

Stecyl to darmowe oprogramowanie do tworzenia gier inspirowane Scratchem. Jak w pierwowzorze, skrypty tworzy się upuszczając kolorowe bloki. Program wyposażono natomiast, w dużo bardziej zaawansowany edytor graficzny, pozwalający na tworzenie bardziej złożonych produkcji. Na stronie można znaleźć materiały do nauki podstaw obsługi programu. Oprogramowanie jest darmowe a uiszczenie dodatkowej opłaty, rozszerza funkcje o możliwość zapisywania gier na smartfony. Świetna propozycja dla dzieci które znają już Scratch i potrzebują bardzie zaawansowanego narzędzia. Pewnym ograniczeniem może być to że nie ma polskiej wersji językowej.


ALICE (PL)

Min. wiek 10 lat; darmowy; język angielski;
http://www.alice.org

Alice_przykład

Alice, nazwana tak na cześć głównej postaci w ” Alicji w krainie Czarów ” Lewisa Carrolla , to trójwymiarowe środowisko programistyczne stworzone przez Carnegie Mellon University. Usługa ta jest bezpłatna, dzięki finansowaniu otrzymywanemu od gigantów komputerowych, takich jak Electronic Arts czy Sun Microsystems,
Naukę programowania zapewnia wbudowany samouczek zawierający kilka lekcji. Dodatkowe materiały można znaleźć na stronie, youtube i w internecie. Programy buduje się za pomocą bloków reprezentujących akcje, które przeciągasz i upuszczasz w oknie projektu. Alice nadaje się głównie do tworzenia gier oraz interaktywnych animacji.


S2JS (PL)

Min. wiek 12 lat; darmowy; język polski z tłumaczem;
https://s2js.com

S2js_przykład

S2JS wypełnia lukę między Scratch a JavaScript. Pozwala na łatwe przejście z programowania blokowego do tekstowego. Aplikacja została napisana w Australii i jest przeznaczona dla starszych dzieci, w wieku od 12 do 17 lat. Zakłada, że są one już dobrze obeznane w Scratch. Używa skryptów stworzonych za pomocą bloków a następnie, pokazuje krok po kroku, jak osiągnąć ten sam wynik w JavaScript.


WoofJS (PL)

Min. wiek 12 lat; darmowy; język polski z tłumaczem;
https://woofjs.com

woof_przykład

WoofJS jest jeszcze lepszym przykładem oprogramowania ułatwiającego przejście ze Scratch do „dorosłego” programowania. W tej aplikacji dalej przeciągamy znane bloki ale w oknie pojawia się kod w JavaScript!  Dlatego korzystać powinny z niej jedynie dzieci doskonale obeznane ze Scratch. Jedyny problem jest taki, że aplikacja nie oferuje żadnych wyjaśnień. Samouczki są dostępne w języku angielskim na YouTube


Pixblocks (PL)

Min. wiek 8 lat; darmowy; język polski;
https://pixblocks.com

pixblocks_przyklad

Pixblocks to jedyna polska pozycja na mojej liście darmowych programów do nauki kodowania. Opracowany przez specjalistów z UAM w Poznaniu pozwala na programowanie blokowe i tekstowe w języku Python. Interfejs jest przyjazny, samouczki dopracowane i wyczerpujące. Posiada kilka narzędzi szczególnie przydatnych nauczycielom: tworzenie klas, zadawanie prac domowych i ich automatyczne sprawdzanie!!! Program jest jeszcze w fazie testów więc w przyszłości na pewno pojawi się do niego więcej treści.  Aplikację trzeba pobrać ze strony i zainstalować na komputerze. 


Code Combat (PL)

Min. wiek 10 lat; darmowy; język polski;
https://codecombat.com

codecombat_przykład

Code Combat to gra online, która uczy programowania tekstowego w języku Python i JavaScript. Nie znajdziemy tutaj kolorowych bloczków znanych z poprzednich propozycji.
Pierwszy świat, który odwiedzają gracze nazywa się Lochy Kithgardu. Bohater to średniowieczny wojownik o imieniu Anya. Gracz steruje poczynaniami Anyi, wpisując linie kodu, a następnie uruchamiając program. W CodeCombat liczy się każdy wpisany znak. Dużo więcej czasu spędza się więc na poszukiwaniu błędów.

Najbardziej spodobał mi się tryb multiplayer gdzie mierzymy się z innymi graczami. W CodeCobat wygrywa gracz który napisze lepszy program kierujący ruchem wojska.

Opłacając dodatkową jednorazową opłatę w wysokości 40$ zyskujemy dożywotni dostęp do dodatkowych poziomów. Naprawdę warto!


Code Monster (PL)

Min. wiek 13 lat; darmowy; język polski z tłumaczem;
http://www.crunchzilla.com

code_monseter_przykład

Code Monster to interaktywna gra, która daje dzieciom możliwość nauki pisania programów. Zakłada on, że użytkownik zna już JavaScript i po prostu potrzebuje miejsca do ćwiczenia składni.


Microsoft MakeCode (PL)

Min. wiek 10 lat; darmowy; język polski z tłumaczem;

https://minecraft.makecode.com

16_minecraft_makecode

Propozycja dla fanów gry Minecraft. Na tej stronie znajdziesz kilkadziesiąt przykładów jak stworzyć własne modyfikacje do tej gry.

Do uruchomienia będzie potrzebna oryginalna kopia gry Minecraft dla windows (nie JAVA EDITION) i specjalne oprogramowanie pobrane z w.w strony. W przypadku problemów autorzy przygotowali instrukcję instalacji i uruchomienia w formie filmu.

Po około 10 minutach można już zacząć programować i stworzyć jeden z szalonych projektów . Numerem 1 wśród uczestników moich warsztatów jest zawsze deszcz kurczaków 🙂

deszcz kurczakow programowanie

TwilioQuest (PL)

Min. wiek 12 lat; darmowy; 

https://www.twilio.com/quest

TwilioQuest screen

TwilioQuest to propozycja dla wszystkich fanów retro gier. Program stylizowany jest na oldschoolowe produkcje z przełomu lat 80 i 90. Program powstał pierwotnie jako samouczek usług oferowanych przez firmę Twilio. Potem został przepisany i dodano lekcje podstaw programowania.

Pozwala nauczyć się programowania w języku Python. Programowanie odbywa się w klasyczny tekstowy sposób. Pierwsze lekcje pokazuję jak przygotować komputer do programowania w Python 3. Fajną rzeczą jest też wbudowany kurs tworzenia oprogramowania open-source. 

Jedynym minusem będzie brak obsługi języka polskiego.


Strony do nauki programowania dla dzieci z okresem  próbnym


CodeGym.cc (PL)

Min. wiek 13 lat; darmowa pierwsza lekcja; język polski z tłumaczem;

https://codegym.cc

15_codegym

Fabuła CodeGym rozwija się w przyszłości. Jest rok 3018, kiedy statek kosmiczny rozbija się na „dzikiej” planecie z robotami. Załoga musi nauczyć ich programowania, aby oczyścić skały i uwolnić statek. Postacią użytkownika jest młody robot o nazwie Amigo, który aby wykonać zadanie musi nauczyć się podstaw języka Java.

Aby zostać programistą, musisz kodować – to motto kursu. I to jest dokładnie to, co musisz robić przez około 80% czasu spędzanego na tej platformie internetowej.

Każdy nowy temat w Javie jest wyjaśniony przez jednego z członków załogi, podczas gdy kapitan John Squirrels jest odpowiedzialny za wprowadzenie odrobiny motywacji na początku każdego poziomu. Wszystkie wykłady są napisane w formie dialogu z dowcipami i łatwymi do zrozumienia przykładami. Wyobraź sobie, że czytasz zabawną historię i jednocześnie uczysz się Javy. Brzmi fajnie, prawda?

Aplikacja dostępna za darmo w języku anielskim ale  90% materiału można przetłumaczyć z poziomu przeglądarki.


Tynker.com (PL)

https://www.tynker.com
Min. wiek 7 lat; darmowy; język polski z tłumaczem;

tynker_przykład

Tynker to bardzo rozbudowana platforma do nauki programowania dla dzieci. Programy tworzymy oczywiście w postaci kolorowych bloków. Darmowa sekcja „PLAY” zawiera kursy wystarczające na kilka godzin zabawy. Same kursy są w języku angielskim ale tłumacz w Chrome radzi sobie doskonale.

Mojej córce najbardziej spodobało się programowanie dronów. W kursie trzeba za pomocą kodu przeprowadzić je przez wirtualny tor przeszkód. Jeśli chcemy (i posiadamy w domu) możemy podłączyć prawdziwego drona, który w rzeczywistości wykona program napisany w Tynkerze.

Poza dronami dzieci mogą kodować wirtualne roboty, projektować gry i aplikacje, oraz tworzyć mody do Minecrafta. Większa ilość kursów dostępna po uiszczeniu dodatkowej opłaty w wysokości 10$ miesięcznie


Code Avengers (PL)

https://www.codeavengers.com
Min. wiek 8 lat; za darmo przez 7 dni ; język angielski;

code_avengers_przykład

Kursy na stronie Code Avengers obejmują wprowadzenie do programowania, wprowadzenie do tworzenia stron internetowych w HTML/CS, lub kodowania w języku Python i JavaScript. Lekcje kursu są przerywane historią dwóch przyjaciółek. Mimo że zadania są skierowane do dużo (bardzo dużo…) młodszej grupy odbiorców, to wykonałem je wszystkie, aby zobaczyć zakończenie. Niestety nie udało mi się włączyć tłumacza więc polecam tylko dzieciom znającym język angielski. Przy rejestracji nie trzeba podawać danych karty płatniczej.


CodaKid (PL)

https://codakid.com
Min. wiek 8 lat; za darmo przez 14 dni ; język angielski;

CodaKid_przykład

Z kursów dostępnych na stronie CodaKid ,najbardziej byliby zadowoleni fani Minecrafta. 14 z 33 dostępnych lekcji dotyczy tworzenia modów właśnie tej grze. Patrząc na dostępne języki programowania mamy wybór między LUA, JavaScript i Python. Kursy wideo są dostępne jedynie w języku angielskim i nie ma możliwości ich przetłumaczenia.
Darmowy dostęp dostajemy na 14 dni. Należy pamiętać o anulowaniu subskrypcji zaraz po założeniu konta, ponieważ rejestracja wymaga podania nr kary płatniczej. Opłata w wysokości 200$ za cały rok zostanie w przeciwnym razie pobrana po okresie próbnym.


CodeMonkey.com (PL)

Min. wiek 8 lat; za darmo przez 14 dni ; język angielski;
https://www.playcodemonkey.com

codemonkey

Code Monkey uczy programowania wykorzystując gry online. Pomagając sympatycznym małpkom odzyskać banany, gracz przechodzi przez szereg wyzwań i ostatecznie uczy się wystarczającej ilości kodu, aby móc zbudować swoją własną grę. Korzystając z edytora tekstowego, gracz uczy się CoffeeScript, języka programowania, który używa składni podobnej do pisanej angielszczyzny, ale kompiluje ( czyli tłumaczy) ją do JavaScript. Wszystko w prześlicznej oprawie graficznej która spodoba się szczególnie młodszym dzieciom.
Darmowa wersja nie wymaga podawania danych karty płatniczej. Jeżeli Twojemu dziecku spodoba się ta produkcja, to warto rozważyć zakupienie subskrypcji, ponieważ jest ona niedroga. Kosztuje ona niecałe 15 zł miesięcznie za ponad 500 ćwiczeń.


Programy dla dzieci do tworzenia gier, które mogą zachęcić do nauki programowania.

CONSTRUCT 3

https://www.construct.net/en

Contruct 3 pozwala na stworzenie dużo bardziej zaawansowanych gier niż np Scratch. Nawet w darmowej wersji która jest nieco ograniczona.

Programowanie odbywa się w ciekawy sposób. Do postaci dodaje się „zachowania”. Np zaznaczając naszą postać i wybierając zachowanie „platformówka”. Postać od razu zostaje zaprogramowana do tego typu gry. Potrafi poruszać się w lewo i prawo oraz skakać.

Podobnie „programuje się” inne elementy gry, tło, sceny i wrogów. Dzięki temu bardzo szybko i łatwo można rozpocząć tworzenie gry dodając pomysły zamiast głowić się jak zaprogramować to co sobie wymyśliliśmy.

Po jakimś (dłuższym) czasie, ograniczenia Construct 3 sprawią że młody twórca gier sięgnie po bardziej zaawansowane narzędzia, które wymagają już jakiegoś języka programowania.


Aplikacje do nauki programowania dla dzieci na smartfony


Scratch jr (Android / iOS) (PL)

Min. wiek – 6 lat; darmowy; język angielski; wymagany tablet
http://scratchjr.org

aplikacja dla dzieci scratchjr

Młodszy brat Scratcha . Darmowa aplikacja dla dzieci przeznaczona na tablety z systemem android lub iOS.

Brak języka polskiego nie przeszkadza, ponieważ bloki opisane są symbolami a nie słowami. Jest to jedna z najlepszych darmowych aplikacji do kodowania dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Na stronie znajduje się przewodnik po interfejsie, opisy bloków, a także przykładowe zadania do wykonania. Na początku, do opanowania aplikacji, niezbędna będzie pomoc dorosłego. Świetnie sprawdza się do robienia interaktywnych animacji. Twojemu dziecku ( i Tobie) na pewno spodoba się wspólne tworzenie wirtualnego akwarium.


Daisy the Dinosaur (iPhone) (PL)

Link

daisy_dino_aplikacja

Daisy the Dinosaur to darmowa aplikacja, która uczy podstaw kodowania. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat.

Aplikacja ma prostą, ale uroczą grafikę a jej głównym bohaterem, jak można się spodziewać,jest dinozaur. Gra pozwala na zrozumienie projektowania algorytmów za pomocą prostych komend, takich jak ruch, obrót i skok. W bardziej zaawansowanych lekcjach można już wykorzystać pętle i funkcje warunkowe.

Tryb darmowego grania pozwala eksperymentować i tworzyć własne sekwencje programów.

Mimo że ta aplikacja jest darmowa, jest to doskonały sposób na wprowadzenie do programowania. Dostępna jedynie w języku angielskim na urządzenia z systemem iOS.


Hopscotch: Coding for kids (iPhone) (PL)

Link

Hopscotch_przykład

Hopscotch uczy dzieci kodowania za pomocą prostych, intuicyjnych klocków. Dzieci mogą tworzyć gry i animacje. W samouczkach wideo autorzy tłumaczą jak odtworzyć  gry takie jak: Crossy Road czy PokemonGo. Język polski nie jest niestety obsługiwany.


Cargo-Bot (iPhone) (PL)

Link

cargo_bot

Cargo-Bot jest jest dość trudną grą i warto zapoznać się z samouczkami, przed przystąpieniem do wykonywania zadań. Aplikacja ma wiele poziomów i system punktacji, w którym otrzymasz maksymalny wynik, jeśli prawidłowo zaprogramujesz robota. Na każdym poziomie znajduje się sekcja podpowiedzi, która może pomóc w rozwiązaniu problemu.


Swift Playgrounds (iPhone) (PL)

Link

swiftplaygrounds_przykład

Swift Playgrounds nie wymaga wiedzy o kodowaniu. Poprzez kierowanie poczynaniami sympatycznego kosmity i rozwiązywanie łamigłówek, cały czas uczysz się Swift.  Języka programowania stworzonego przez Apple i wykorzystywanego przez profesjonalistów do budowy wielu najpopularniejszych obecnie aplikacji.


Code Warriors: Hakitzu Battles (iPhone) (PL)

Link

code_warriors_przykład

Code Warriors: Hakitzu Battles pomaga dzieciom, i dorosłym nauczyć się podstaw JavaScript! W grze kierujesz oddziałem robotów. Na początku widzisz jedynie jak kod w JavaSript pojawia się obok pola walki, podczas kiedy ty kierujesz robotem. W późniejszych poziomach skrypty trzeba wpisywać samodzielnie. Im więcej wpiszesz linijek kodu, tym więcej punktów otrzymasz, możesz je później przeznaczyć na  zakup lepszego rodzaju broni i robotów.


Kodable (iPad) (PL)

Link

kodable_app_przykład

Kodable to darmowa gra edukacyjna na iPada, oferująca przyjazne dzieciom wprowadzenie do programowania i rozwiązywania problemów. Przeznaczona jest dla dzieci od 5 lat. Wiele poziomów jest darmowych, dodatkowe można zakupić w aplikacji.


Pocket Code (Android) (PL)

Link

Korzystając z interfejsu programistycznego, który będzie doskonale znany użytkownikom Scratcha, Pocket Code pozwala na robienie gir i animacji. Jest stale ulepszana przez twórców. Posiada wbudowaną obszerna sekcję pomocy. Pocked Code obsługuje język polski!


Run Marco! (Android) (PL)

Link

run_marco

Ulubiona aplikacja do nauki programowania mojej córki. Uruchamiając Run Marco na telefonie lub komputerze zagrasz w epicką grę przygodową. Oparta jest na oryginalnej, zabawnej historii, która wciąga tak że zapomnisz, że  jest to gra edukacyjna! Zaprojektowana  została dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat przez zespół ekspertów w dziedzinie gier i edukacji.


Organizacje prowadzące darmowe warsztaty z programowania dla dzieci


Devoxx4Kids

http://www.devoxx4kids.pl

Misją Devoxx4Kids jest upowszechnienie wśród dzieci nauki programowania poprzez zabawę. Organizacja na całym świecie uświadamia rodziców i ich dzieci, że komputer to narzędzie, które można wykorzystać do kreatywnej zabawy i nauki. Rozpowszechnia wśród nauczycieli oraz rodziców darmowe materiały i narzędzia wspomagające edukację komputerową.

Coder Dojo

coderdojo.org.pl

CoderDojo rozwija umiejętności technologiczne (programowanie, modelowanie, grafika, druk 3D) wśród dzieci. Udział w warsztatach jest darmowy.

Girls code fun

https://www.girlscodefun.pl

Fundacja, której misją jest motywowanie i zachęcanie dziewczyn  do rozwijania się w zakresie nowych technologii.

Mistrzowie Kodowania

http://mistrzowiekodowania.samsung.pl
To program dla szkół (i nie tylko).  Organizatorzy warsztatów wierzą że nawet jeśli rodzice nie czują się ekspertami w jakiejś dziedzinie, to i tak są nimi w oczach swoich pociech. Dlatego wspierają rodziców w  zakresie nowych technologii, dzieląc się z nimi niezbędną wiedzą i umiejętnościami. Na stronie znajdzie darmowe scenariusze lekcji.

Super Koderzy

https://superkoderzy.pl
#SuperKoderzy to ogólnopolski program edukacyjny Fundacji Orange, którego kluczowym elementem jest nauka programowania. Adresowany jest do szkół podstawowych oraz uczniów w wieku 9-12 lat.


Bonus: Kiedy aplikacje do nauki programowania dla dzieci to już za mało …


Khan Academy

darmowy; język polski;
https://www.khanacademy.org/computing/computer-programming

W Khan Academy znajdziesz darmowe kursy JavaScript, ProcessingJS, CSS, HTML i JavaScript oraz SQL.
Każdy z tych kursów przedstawia kompleksowe podejście mające na celu wykształcenie umiejętności zawodowych. Khan Academy szacuje, że ukończenie każdego kursu zajmie od 15 do 40 godzin. Zwykle kursy są prezentowane w formie wideo, następnie zdobytą wiedzę trzeba wykorzystać do wykonania projektu. Strona skierowana jest do dorosłych, ale dzieci które naprawdę wkręciły się w programowanie, znajdą tam lekcje niedostępne na wcześniej wymienionych pozycjach.

FreeCodeCamp

darmowy; język angielski;
https://www.freecodecamp.org

FreeCodeCamp to ogromna baza darmowych materiałów do nauki programowania. Możesz nauczyć się kodować w HTML5, CSS, JavaScript, obsługi baz danych, Git i GitHub, Node.js, React.js i D3.js. Lekcje są w 100% bezpłatne, platforma szacuje że na ukończenie wszystkich lekcji potrzeba 1200 godzin.

Opcjonalnie organizacja zarządzająca stroną, oferuje certyfikację, pod warunkiem wykonania 4 projektów dla organizacji non-profit.

HTMLdog

darmowy; język angielski;
http://htmldog.com/

HTMLdog to prosta, darmowa strona, która uczy JavaScript, HTML i CSS . Przeznaczona głownie dla osób chcących związać się z projektowaniem stron internetowych.
Materiały podzielone są na 4 sekcje. Kursy, Techniki, Interaktywne przykłady i słownik.
Materiały udostępniane są w 100% za darmowo w języku angielskim

CodingBat

darmowy; język angielski;
https://codingbat.com/

Strona zawiera testy i wyzwania do wykonania w języku Python i Java. Bardzo dobre miejsce do ćwiczenia, jeśli za się podstawy powyższych języków.


Podsumowanie

Spisanie tej listy zajęło mi więcej czasu niż sądziłem i jest całkiem prawdopodobne że i tak nie ująłem tu wszystkich pozycji.

Darmowe aplikacje do nauki programowania zapewnią zajęcie na tysiące godzin, z mojego doświadczenia wiem też że najczęstszą przeszkodą w samodzielnym zdobywaniu wiedzy, okazuje się motywacja. A w zasadzie jej brak. Indywidualna praca to duży wysiłek dla dziecka. Rodzice chcieliby pomóc ale, programowanie to tak specyficzny temat, że wielu baruje wiedzy. W konsekwencji wiele dzieci porzuca zajęcie, które do tej pory sprawiało im frajdę. Znam to z doświadczenia, byłem jednym z nich. Dlatego podczas moich kursów dbam o to, aby dzieci stanowiły drużynę i pomagały sobie nawzajem oraz chętnie dzieliły się wiedzą. Delikatna rywalizacja też nie zaszkodzi. Jeśli pochodzisz z województwa lubelskiego i chcesz znaleźć dla swojego dziecka grupę, w której będzie się dobrze bawiła, rozwijając jednocześnie umiejętności programowania to, zajrzyj na stronę moich kursów.

Daj znać na Fanpage CyberSkill który z programów wymienionych na liście spodobał Ci się najbardziej!

Pozdrawiam!

Radek

P.S. Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, to podziel się nim ze znajomymi 😉 Będzie to dla mnie największa nagroda! Dzięki!

Przewiń do góry