Programowanie dla dziewczyn – temat rzeka. Wśród dzieci z którymi pracuję mam około 10% dziewczynek i zawsze zastanawiam się co sprawia że tak rzadko interesują się zajęciami związanymi z nowoczesnymi technologiami. Przecież bez kobiet nie mielibyśmy wielu rzeczy bez których trudno dziś wyobrazić sobie pracę programisty.

Prawie 200 lat temu.... pierwsza programistka

Pierwszą osobą, którą teraz nazwalibyśmy programistą, była kobieta. Lady Ada Lovelace młoda matematyk mieszkająca w Anglii, w 1833 roku poznała Charlesa Babbage’a. Był wynalazcą, który miał trudności z dokończeniem swojego projektu. Maszyna miała być wykonana z metalowych kół zębatych i zdolna do wykonywania poleceń warunkowych „if-then” oraz przechowywania informacji w pamięci.

Zafascynowana Lovelace doceniła ogromny potencjał takiego urządzenia. Komputer, który mógł modyfikować własne instrukcje i przechowywane w pamięci informacje może będzie miał ogromne możliwości obliczeniowe.

Aby to udowodnić, Lovelace napisała to, co jest często uważane za pierwszy program komputerowy w historii. Był to algorytm, za pomocą którego silnik analityczny obliczyłby sekwencję liczb Bernoulliego. Niestety Babbage’owi nigdy nie udało się zbudować prototypu swojego urządzenia, a tragicznie zmarła na raka Lovelace, nigdy nie zobaczyła jak maszyna wykonuje jej kod.

ENIAC - gigantyczny kalkulator i jego programistki

komputer eniac

Electronic Numerical Integrator and Computer, czyli Eniac, został sfinansowany przez wojsko USA. Był gigantyczny, ważył ponad 30 ton i zawierał aż 17 468 lamp próżniowych. Kobiety często pracowały jako operatorzy kart perforowanych dla tych przerośniętych kalkulatorów. Tak więc, kiedy nadszedł czas, aby zatrudnić techników do napisania instrukcji dla Eniaca, sensowne było wybranie zespołu składającego się wyłącznie z kobiet. W skład zespołu programistów weszły Kathleen McNulty, Jean Jennings , Betty Snyder , Marlyn Wescoff, Frances Bilas i Ruth Lichterman.

W tamtych czasach mężczyźni wymyślali, czego chcą od maszyny. Eniac liczył, podczas gdy kobiety „programowały” go, aby wykonywał instrukcje. Aby uzmysłowić Ci jak trudne było to zadnie spójrz na liczby: Tablice obsługiwało się ręcznie. Stojąc przy jednej z 42 szaf trzeba było wprowadzać, cyfra po cyfrze, liczby bądź polecenia, nastawiając ręcznie tarcze przełączników. Do uruchomienia wszystkich trzech szaf trzeba było nastawić 4368 przełączników 10 pozycyjnych.

Kobiety z Eniac były jednymi z pierwszych programistów, które odkryły, że oprogramowanie nigdy nie działa poprawnie za pierwszym razem. Główna praca programisty często sprowadzała się do znajdowania i naprawiania błędów. Ich innowacje obejmowały niektóre z podstawowych koncepcji oprogramowania. Betty Snyder zdała sobie sprawę, że jeśli chcesz debugować(naleźć błąd) program, warto mieć „punkt przerwania”. Innymi słowy, moment, w którym można było zatrzymać program w trakcie jego przebiegu. Do dziś punkty przerwania są kluczową częścią procesu debugowania.

W 1946 roku twórcy Eniaca chcieli pochwalić się komputerem grupie liderów nauki, technologii i wojska. Poprosili Jennings i Snyder o napisanie programu obliczającego trajektorie pocisków. Po tygodniach intensywnego wysiłku, ich zespół miał gotowy program w którym został tylko jedna usterka do usunięcia. Program miał się zatrzymać, gdy pocisk uderzył w cel, ale z jakiegoś powodu nadal działał. W noc poprzedzającą demo Snyder nagle wyczuła problem. Następnego dnia wcześnie poszła do pracy, nacisnęła pojedynczy przełącznik wewnątrz Eniaca i wyeliminowała błąd. „Podczas snu Betty potrafiła rozumować bardziej logicznie, niż większość ludzi na jawie” – wspomniała Jennings.

Niemniej jednak kobiety otrzymały niewielkie uznanie za swoją pracę. Podczas tej pierwszej oficjalnej demonstracji,  kierownicy projektu nie wspomnieli o osobach które napisały oprogramowanie urządzenia.

 

KOBIETA - TWÓRCA PIERWSZEGO KOMPILTORA!

Po wojnie, gdy zawody programistyczne rozprzestrzeniły się z wojska do sektora publicznego i prywatnego, kobiety pozostawały w czołówce programistów, wykonując najważniejsze prace. Pionierska programistka Grace Hopper jest często uznawana za twórcę pierwszego „kompilatora” . Był to program, który umożliwia użytkownikom tworzenie języków programowania bardziej przypominających zwykłe pisane słowa. Koder mógłby więc napisać skrypt podobny do angielskiego, a kompilator wykonałby ciężką pracę, przekształcając go w jedynki i zera dla komputera.

Inna programistka Frances „Fran” Allen była tak dobra w optymalizacji języka Fortran – popularnego języka do wykonywania obliczeń naukowych – że w 2006 roku została pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Turinga .

Kobiety odegrały ogromną rolę w programowaniu. to dlaczego…. 

…dziś tak mało dziewczynek interesuje się programowaniem i rozwojem w dziedzinach związanych z technologią? 

Zauważono, że jednym z głównych powodów, dla których dziewczęta nie uczą się kodowania, jest powszechne przekonanie, że zajęcia związane z technologią są dla chłopców. Wg badań IET – Institution of Engineering and Technology (theiet.org) dziewczęta 3 razy rzadziej niż chłopcy  dostają od rodziców zabawki naukowe.

TO BŁĄD I TO DUŻY!

OTO 6 POWODÓW DLACZEGO DZIEWCZYNY POWINNY UCZYĆ SIĘ KODOWANIA:

1. DZIEWCZĘTA, KTÓRE UCZĄ SIĘ KODOWANIA, ŁAMIĄ STEREOTYP; 

w końcu technologia kształtuje czasy, w których żyjemy . W dzisiejszym świecie istnieją trzy podstawowe umiejętności: czytanie i pisanie, a także umiejętność posługiwania się komputerem i to ta ostatnia jest najbardziej pożądana. Od samolotów i samochodów przez gry wideo, eksplorację kosmosu aż po medycynę – programowanie jest obecnie stosowane w każdym zawodzie. Napisanie tego artykułu również wymagało kodowania. Nauka kodowania to dziś umiejętność życiowa. Podobnie jak czytanie, pisanie i arytmetyka, wszystkie dzieci powinny nauczyć się kodować. Twoja córka nie musi wyrosnąć na inżyniera oprogramowania, ale myślę, że ważne jest, aby ona i wszyscy młodzi ludzie wiedzieli, jak w podstawowym stopniu kodować i rozumieć komputery.

2. KOBIETY UCZĄC SIĘ KODOWANIA ŁATWIEJ DOTRZYMAJĄ KROKU MĘŻCZYZNOM W MIEJSCU PRACY.

Biorąc pod uwagę, że kodowanie jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się obszarów, kobiety, które kodują, mogą stanowić część większego rynku pracy i otrzymywać wyższą składkę za swoją pracę niż w innych dziedzinach. Według raportu Catalyst, kobiety pracujące w STEM ( branże związane z nauką, techniką, inżynierią i matematyką) w Stanach Zjednoczonych zarabiają o 35 procent więcej niż kobiety pracujące poza STEM i o 40 procent więcej niż mężczyźni na stanowiskach innych niż STEM w 2016 roku. 

3. DZIEWCZĘTA, KTÓRE POTRAFIĄ KODOWAĆ, MOGĄ PRACOWAĆ W JEDNYCH Z NAJWIĘKSZYCH FIRM NA ŚWIECIE

Kodowanie jest więc idealne dla dziewcząt, które są ambitne. 

4. KODOWANIE MOŻE OTWORZYĆ ŚWIAT MOŻLIWOŚCI.

Pozwala stworzyć własną stronę internetową ,aplikację lub zbudować robota, a nawet grę wideo.  Dziełem można będzie pochwalić się przed rówieśnikami to sprawi, że Twoja córka zyska pewność siebie!

5. ZNAJOMOŚĆ KODOWANIA POMAGA W KRYTYCZNYM MYŚLENIU I LOGICZNYM ROZUMOWANIU.

Kodowanie zachęca do radzenia sobie z dużymi problemami, dzieląc je na mniejsze, łatwiejsze w zarządzaniu. Opiera się na matematyce i logice, aby wymyślić innowacyjne rozwiązania złożonych problemów.

6. LISTA NIE BĘDZIE KOMPLETNA BEZ TEGO POWODU: PROGRAMOWANIE DLA DZIEWCZYN (I NIE TYLKO) JEST FAJNE.

CHCĘ WIĘCEJ – czyli to tym gdzie postawić kolejny krok.

Fajnie że chcesz rozwijać się w kierunku kodowania. Zostawiam Ci kilka miejsc do których warto zajrzeć aby kontynuować przygodę 

Dla dzieci:

1. KOSMOS DLA DZIEWCZYNEK –

https://kosmosdladziewczynek.pl/  czasopismo wydawane przez fundację o tej samej nazwie. Znajdziecie tam fascynujące  historie dziewczyn które łamią stereotypy, a także wskazówki jak odnaleźć się w cyfrowym świecie

2. GIRLS CODE FUN –

https://girlscodefun.pl/ to fundacja której misją jest motywowanie i zachęcanie dziewczyn i kobiet do zdobywania wiedzy w zakresie nowych technologii. 

3. Sprawdź nasz wpis o darmowych aplikacjach do nauki programowania.

Dla dorosłych:

4. WAKEUP AND CODE

https://www.wakeupandcode.pl/ blog Joanny Otmianowskiej na którym lekkim piórem pisze o nauce programowania i swoich  początkach w branży IT.

5. GEEK GIRLS CARROTS

https://gocarrots.org/ fundacja poprzez spotkania i warsztaty zachęca dziewczyny do wzajemnego inspirowania i wspierania się. Skupia kobiety w branży technologicznej i przedsiębiorcow.

Przewiń do góry