TWORZENIE GIER JEST BARDZO TRUDNE – TAK MYŚLI WIĘKSZOŚĆ OSÓB

Do niedawna tak właśnie było, ale dziś dzięki odpowiednim narzędziom jest to zdecydowanie łatwiejsze.

Nie oznacza to wcale że tworzenie gier będzie łatwe. Odtworzenie nawet prostej gry jak Snake, Tetris czy Flappy Bird będzie wymagało sporo czasu i wysiłku, szczególnie dla osób które będą robiły to pierwszy raz. Na szczęście odpowiednie oprogramowanie może znacząco skrócić i uprościć ten proces.

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ LISTĘ NAJLEPSZYCH DARMOWYCH PROGRAMÓW DO TWORZENIA GIER.

Uszeregowałem pozycje od najprostszych w obsłudze do tych najbardziej zaawansowanych. Pierwsze pozycje pozwalają szybko i bez większej wiedzy stworzyć proste gry, te na końcu dadzą Ci większą swobodę ale wymagają dużo większej wiedzy.

Podczas zajęć CyberSkill, w tych samych programach gry tworzą 7-11 latkowie, więc jestem pewien że i ty też dasz radę, bez względu na to ile masz lat.

Gdybyś miał pytania lub uwagi do jak zwykle zachęcam do pozostawienia komentarza pod wpisem.

1. CONSTRUCT 3

PROGRAMOWANIE:

Construct 3 nie wymaga od użytkownika umiejętności programowania. Żadnego!

Załóżmy że chciałbyś stworzyć grę platformową. Na ekran projektu wyciągasz 3 elementy. Zaznaczasz : to jest postać, to platformy a to tło i gotowe. Postać chodzi skacze, wykrywa platformy. Oczywiście dodanie animacji, przeciwników i innych akcji będzie wymagało trochę czasu ale to nic w porównaniu z ręcznym klepaniu kodu.

Wszystko co musisz mieć to pomysł i nauczyć się gdzie co znaleźć w interfejsie programu.

OBSŁUGIWANE PLATFORMY:

Gotowy projekt możesz uruchomić na czym tylko chcesz. Po przygotowaniu gry wybierasz tylko odpowiednią platformę a program zrobi resztę za Ciebie. Wybór jest ogromny. Możesz opublikować grę na stronie www dzięki HTML5, lub po opłaceniu licencji wgrać na smartfona z systemem Android i iOS. Grasz na komputerze? Weksportuj grę do Windows, Mac, Linux albo na konsolę Xbox One

PORADNIKI:

Program ma jedną z największych baz samouczków wśród tego typu oprogramowania. Do tego dochodzi społeczność na forum i mnóstwo poradników na YouTube. Niestety do większości będzie potrzebna znajomość języka angielskiego.

ZASOBY:

Osobiście nie należę do osób uzdolnionych artystycznie. Tworzenie grafiki i muzyki w moim przypadku to drga przez mękę. Dlatego bardzo doceniam fakt że Construct ma bibliotekę zasobów gdzie za kilka zł mogę kupić gotową grafikę.

CENA:

Darmowa wersja ma wszystkie podstawowe funkcje, ale jest ograniczona do 25 zdarzeń, 2 warstw obiektów, 2 jednoczesnych efektów specjalnych i 1 czcionki internetowej, zablokowana jest możliwość utworzenia gry wieloosobowej, można eksportować tylko do HTML5 i nie ma licencji na sprzedaż gier. To w zupełności wystarczy aby stworzyć fajną grę. Wersja płatna to koszt 33 zł miesięcznie.

MINUSY:

Platforma jest idealna do tworzenia gier 2D. Do projektów w które chcielibyście zrealizować w trzech wymiarach będzie potrzebny bardziej zaawansowany program.

LINK:

https://www.construct.net/en

2. STENCYL

Programowanie:

Świetna propozycja dla osób które kiedykolwiek układały programy w Scratch. Programy piszemy układając kolorowe bloki. Daje to więcej możliwości niż w Construct 3, ale z drugiej strony wymaga od użytkownika pewnej wiedzy programistycznej.

Obsługiwane platformy:

Program obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty. iOS, Android, Windows, Mac, Linux, Flash i HTML5.

Poradniki:

Obszerna Stencylopedia, forum i YouTube zapewnią odpowiedzi na większość pytań. Musisz jedynie znać język angielski.

Zasoby:

StencylForge – tak nazywa się biblioteka zasobów – zawiera nie tylko muzykę i grafiki ale całe gry, elementy kodu, czcionki i postaci. Wszystko możesz zaimportować za darmo do swojego projektu. Na szczególna uwagę zasługują tzw. kity czyli kompletny zestaw elementów potrzebny do stworzenia konkretnego rodzaju gry.

Cena:

Darmowa wersja pozwala na zapisanie gry do formatu Flash bez żadnych ograniczeń. Oznacza to że możesz stworzyć bardzo zaawansowane gry i opublikować je na stronie www. Płatna wersja możliwością eksportu gry na smartfony to koszt 200$ rocznie.

Minusy:

Biorąc pod uwagę że prawdopodobnie dopiero zaczynasz przygodę z tworzeniem gier, to opłacenie licencji pozwalającej na publikowanie gier na smarfony, może być sporym wydatkiem.

LINK:

http://www.stencyl.com/

3. ROBLOX STUDIO

PROGRAMOWANIE:

ROBLOX STUDIO to oprogramowanie stworzone z myślą o tworzeniu gier na platformę ROBLOX. Skrypty tworzymy pisząc kod w języku LUA. Choć nie jest on zbyt popularny to nauczenie się podstaw nie sprawi większych problemów. Składnia języka jest intuicyjna i przypomina nieco Pythona. 

OBSŁUGIWANE PLATFORMY:

Oprogramowanie potrzebne do uruchomienie ROBLOXowych gier jest dostępne na wszystkich platformach od komputerów, przez konsole po smartfony. 

PORADNIKI:

Twórcy platformy w dokumentacji pomagają poznać nie tylko obsługę oprogramowania ale zadbali tez o wprowadzenie do programowania w języku LUA. Dodatkowo na samym YouTube jest kilka tysięcy filmów pokazujących jak tworzyć lub programować elementy gier w ROBLOX STUDIO.

ZASOBY:

Platforma ma bardzo bogatą kolekcję zasobów. Każdy użytkownik ROBLOX STUDIO może udostępnić swoje dzieła innym osobom. Zaimportowanie ich do swojego projektu polega jedynie na przeciągnięciu ich z przybornika do okna projektu. W bibliotece znajdziemy nie tylko muzykę czy elementy gry ale też np. modele przeciwników z gotowymi skryptami!

CENA:

Wszystko w jest za darmo. Oprogramowanie i zasoby w bibliotece. Na tworzenie gier w ROBLOX STUDIO nie wydasz ani złotówki.

MINUSY:

Platforma Roblox i wydawane tam gry mają swoją specyfikę. Znajdziemy tam prawdziwe perełki ja i duuuuuuuża ilość niskiej jakości produkcji. 

 

LINK:

https://www.roblox.com/create

4. UNITY

Programowanie:

Tu już nie ma drogi na skróty. Kod wszystkich elementów gry musimy wpisać ręcznie. Bez dobrej znajomości języka C# będzie trudno. W zamian dostajesz ogromne możliwości. Część najlepszych gier jakie można zainstalować na naszych smarfonach wyświetla logo Unity podczas uruchamiania.

Obsługiwane platformy:

Gry można uruchomić na PC, smarfonach i wszystkich znanych konsolach. W końcu to narzędzie dla profesjonalistów.

Poradniki:

Ze względu na ogromną popularność tego narzędzia, znalezienie poradnika w języku polskim nie będzie dla was stanowiło problemu. Fora, Książki, YouTube pozwolą na szybkie wprowadzenie do tematu. Jeśli znasz język angielski to z pewnością znajdziesz odpowiedź na każde pytanie.

Zasoby:

W sieci można znaleźć wszystko. Od podstawowych , po elementy potrzebne do tworzenia gier VR.

Cena:

Za plan musisz zapłacić… dopiero kiedy zarobisz na swoich grach co najmniej 100000$ w ciągu roku. Do tego czasu masz wszystko dostępne w 100% za darmo!

Minusy:

Zanim zaczniesz tworzyć grę musisz nauczyć się programować w C#. Nie ma innej drogi.

LINK:

https://unity3d.com/

 

5. GODOT

Programowanie:

Godot daje największą dowolność w wyborze języka w którym będziemy pisali skrypty. Do dyspozycji mamy C#, C++, GDScript który bardzo przypomina Pythona a także programowanie wizualne w którym łączymy ze sobą bloki.

Obsługiwane platformy:

Gry stworzone na tym silniku znajdziemy głównie na komputerach i smartfonach. Ze względu na licencję publikacja gier na konsole jest możliwa choć wymaga dodatkowej papierologii. W założeniu ma być darmową alternatywą dla UNITY i UNREAL ENGINE.

Poradniki:

Każda osoba która wybierze GODOT jako silnik do swojej gry powinna zapoznać się z oficjalną dokumentacją. Jest bardzo szczegółowa i co ważniejsze niemal w całości przetłumaczona na język polski. Na YouTube ma grupę oddanych twórców którzy nagrywają wysokiej jakości poradniki. 

Zasoby:

GODOT ma własną bibliotekę zasobów tworzoną przez społeczność. Wszystkie znalezione tam zasoby można wykorzystać w swoich grach w 100% za darmo, niezależnie czy tworzymy projekt komercyjny czy nie.

Cena:

Za damo!. Zawsze! Nawet jeśli stworzysz hit pokroju AMONG US nie zapłacisz ani złotówki za używanie GODOT.

Minusy:

Społeczność twórców GODOT jest zdecydowanie mniejsza niż UNITY i UNREAL ENGINE, co oznacza mniej poradników i zasobów niż w w/w platformach.

LINK:

https://godotengine.org/

6. UNREAL ENGINE

Programowanie:

Unreal engine jest najbardziej zaawansowanym programem z tej listy. Studio które stworzyło to oprogramowanie dziś jest sławne dzięki grze Fortnite.

Do tworzenia gier na tym silniku niezbędna będzie znajomość C++. To jeden ze starszych języków programowanie dzięki temu bez problemu znajdziesz materiały do jego nauki.

Unikalną cechą tego programu są tzw blueprinty. Pozwalają one tworzyć kod gry w za pomocą graficznego interfejsu zamiast pisać kod ręcznie. W tym wypadku wymagana jest podstawowa wiedza programistyczna. Jeśli wesz czym są zmienne i warunki to poradzicie sobie bez problemu.

Obsługiwane platformy:

Jak przystało na profesjonalne narzędzie Unreal Engine obsługuje wszystkie systemy operacyjne PC, oprogramowanie mobilne i konsole.

Poradniki:

Tworzenie gier w Unreal Engine nie będzie najprostsze ale ich oficjalny kanał na YouTube to prawdziwa kopalnia wiedzy. Zawiera niemal 1000 filmów które wyjaśniają każdą funkcjonalność tego oprogramowania. Oczywiście przyda się znajomość języka angielskiego.

Zasoby:

W sieci bez problemu znajdziecie grafiki i animacje stworzone specjalnie z myślą o UE.

Cena:

Płacisz dopiero gdy Twoja gra odniesie sukces, co wg twórców stanie się gdy zarobisz co najmniej 300$ wciągu kwartału. Do tego czasu możesz korzystać z oprogramowania zupełnie za darmo.

Minusy:

Zaawansowane narzędzia mają miliony funkcji. Co za tym idzie zanim stworzysz grę spędzisz godziny na nauczeniu się co gdzie znaleźć.

Link:

https://www.unrealengine.com/

TWORZENIE GIER – OD CZEGO ZACZĄĆ?

 

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z programowaniem i robieniem gier, to zanim zainstalujesz jeden z wyżej wymienionych programów, zajrzyj na moją listę darmowych programów do nauki programowania dla dzieci. Minimalna wiedza nigdy nie zaszkodzi a kilka godzin spędzonych na poznaniu podstaw znaczą co ułatwi Ci późniejszą pracę.

 

Wybór narzędzia zależny w zasadzie od Twojej znajomości języka angielskiego. Jeśli go znasz wybierz program który najbardziej przypadnie Ci do gustu. Odpowiednią bazę edukacyjną w języku polskim mają jedynie 2 ostatnie najbardziej wymagające i zaawansowane programy.

 

Dajcie znać w komentarzach który program wybraliście i podzielcie się grami które stworzyliście.

 

Pozdrawiam!

Przewiń do góry