Najczęściej zadawane pytania.

znak zapytania

W tym wpisie poznasz odpowiedzi na najczęściej zadawane mi pytania dotyczące programowania i robotyki dla dzieci.

Wiem jak trudnym zadaniem jest wybranie odpowiednich zajęć dla swojego dziecka. Sam mam dwie córki. Oferta zajęć dodatkowych jest obecnie bardzo szeroka a trudno oczekiwać od rodzica żeby znał się na balecie, programowaniu, chemii, zajęciach wokalnych i wieeeelu innych . Dlatego przygotowałem ten wpis. Mam nadzieję że będzie pomocny. Pamiętaj że zawsze możesz do mnie napisać lub zadzwonić! Dane do kontaktu są na końcu strony.

Pozdrawiam Radek!

Czy warto zapisać dziecko na kurs programowania?

To pytanie jest tak obszerne że poświęciłem mu osobny wpis na blogu: "Czy warto uczyć dzieci programowania?" W skrócie : TAK! Jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie "Dlaczego?" prostu kliknij w załączony link.

Jednym z celów kursów CyberSkill jest sprawienie aby urządzenia takie jak tablet i komputer przestały pełnić rolę zabawki tylko do grania. Jak powiedział jeden z naszych uczestników:

"...od grania lepsze jest tylko robienie własnych gier"

Dodatkowo podczas zajęć dbamy aby uczestnicy nie spędzili przed ekranem całego czasu warsztatu. Najczęściej stosujemy metodę 3x30 min.

Innym wyjściem może być zapisanie dziecka na kurs robotyki gdzie 2/3 czasu spędzamy na konstruowaniu robota a 1/3 na jego programowaniu. Tym samym czas przy ekranie jest ograniczony.

Zajęcia z programowania i robotyki  CyberSkill trwają 90 min. I są podzielone na 3 etapy

  • 30 min - zadania off-screen - tu pracujemy zupełnie bez komputerów. Powtarzamy materiał, robimy wprowadzenie do wyzwania, zastanawiamy się nad rozwiązaniem, wprowadzamy nowe pojęcia pozwalające na wykonanie zadania.
  • 30 min - praca indywidualna -  uczestnicy wykonują zadanie przy komputerze. Kluczowe elementy projektu są robione wg wytycznych trenera, inne kursanci mogą zmieniać wg własnego uznania aby projekt miał zawsze indywidualnych charakter.
  • 30 min - praca zespołowa i prezentacja projektów - ten czas poświęcamy aby zmienić poznane elementy projektu wg swoich upodobań i prezentujemy go przed innymi uczestnikami.

Zgodnie z zasadą 3x30 podczas zajęć jest czas na prezentację projektów. Jeśli tym projektem była własnoręcznie stworzona gra to naturalnie dzieci będą chciały sprawdzić jak działa. Czas jest mocno ograniczony. Przy 10 uczestnikach mamy jedynie 3 min na prezentację i test projektu.

Semestry w CyberSkill pokrywają się z tymi w szkole. Oznacza to ze z grupami startujemy w październiku i w okolicach lutego. Uwzględniając wszystkie dni wolne semestr składa się z 12-13 spotkań po 90 min każde. Zajęcia są organizowane raz w tygodniu.

  • Za pierwsze 4 spotkania w semestrze płatność odbywa się przed zajęciami - takie rozwiązanie zostało wprowadzone ponieważ wielu rodziców chciało bez zobowiązań przekonać się czy kurs spodoba się dziecku.
  • Reszty opłaty semestralnej można dokonać jednorazowo lub w ratach  - ceny zależą od kursu i sposobu płatności. Szczegółowe informacje dotyczące cen są dostępne na stronach poszczególnych kursów.
  • zajęcia w ramach kursu są ze sobą powiązane, - treści poznane np na 4 zajęciach są wykorzystywane na kolejnych więc warto unikać nieobecności.
  • każde zajęcia zaczynają się od powtórki - podczas niej będzie można uzupełnić wiedzę
  • odrobienie zajęć jest możliwe -  jeśli w danej miejscowości prowadzimy dwie grupy o tej samej tematyce
  • opłaty za nieobecności rozliczamy -  na koniec semestru

Zgodnie z naszą misją przyjedziemy wszędzie tam gdzie zbierze się min 10 chętnych osób. W formularzu kontaktowym proszę podać nazwę szkoły i ewentualnie dane do dyrekcji. Podejmę działania w celu zorganizowania grupy w waszej szkole.

Nie. Uczestnicy pozostają pod naszą opieką od rozpoczęcia do zakończenia zajęć.

W miarę możliwości grupy są dobierane wiekiem. Staram się aby różnica nie przekraczała jednego roku ze względu na możliwości i temperament uczestników.

Podczas zajęć z robotyki dzieci konstruują w parach. Trener zwraca uwagę aby każdy uczestnik był zaangażowany w budowę i programowanie robota.

Oczywiście jest zwracana na wszystkie pełne niewykorzystane miesiące które pozostały do końca kursu.