chłopiec sięga

9 powodów dla których warto uczyć dzieci programowania

Mam dla Ciebie zadanie! Spróbuj je wykonać, zanim przejdę dalej, i odpowiem na pytanie ” czy warto uczyć dzieci programowania ?”.

Rozejrzyj się po pomieszczeniu i znajdź jeden przedmiot elektroniczny, którego stworzenie nie wymagało udziału programisty. Trudne prawda? Lodówka, pralka, piekarnik, telefon, radio, telewizor… Nawet stół został zaprojektowany nie na desce kreślarskiej, tylko w specjalnym oprogramowaniu. Nasze dzieci urodziły się w świecie, w którym od najmłodszych lat są otoczone technologią.

Nie będą miały okazji uczyć się jej tak jak my. Nie doświadczą czasów kiedy z internetem łączyło się za pomocą analogowego modemu, wybierając nr 0202122. Kiedy płaciło się 50 zł za 60 min dostępu do internetu miesięcznie. 60 minut internetu miesięcznie!!! – jak to abstrakcyjnie dzisiaj brzmi. Świat naszych dzieci jest zupełnie inny. W tym świecie internet, smartfony i technologia po prostu są. Przyszłość naszych dzieci zapewne będzie wymagała też, zupełnie inne go zestawu umiejętności.  Oto 9 powodów dlaczego warto aby Twoje dziecko znało podstawy programowania:

1. Zawody w których będą pracowały nasze dzieci …  jeszcze nie zostały wymyślone.

Influencer, trendseter, YouTuber, operator dronów, specjalista od druku 3D, programista aplikacji mobilnych, specjalista d/s social media, coach to tylko kilka zawodów których nie było  15 lat temu. I nikt nawet nie podejrzewał że takie powstaną .

Jedną z dróg które możemy wybrać aby przygotować nasze dzieci na tą nieznaną przyszłość jest nauka programowania.

2. Ciągle jest zapotrzebowanie na osoby potrafiące programować

Według danych Komisji Europejskiej w 2020 roku na rynku będzie brakować 600 tysięcy specjalistów IT. W Wielkiej Brytanii rokrocznie pojawia się prawie milion ogłoszeń o pracę w tej branży. Firma Deloitte oszacowała że w Australii będzie brakowało 100 tysięcy programistów w 2023 r. W Stanach Zjednoczonych powstanie do 2026 r kolejne 253 tysiące. miejsc pracy dla specjalistów IT.

3. Dzięki znajomości programowania dzieci lepiej rozumieją otaczający je świat

Większość z nas nie ma pojęcia o tym, co sprawia, że nasze smartfony, laptopy,  i gry wideo działają. Podstawowa wiedza programistyczna może zmienić sposób, w jaki dzieci wchodzą w interakcje z technologiami, których używają na co dzień.

Urządzenie które było zabawką, stanie się dla dziecka narzędziem do wyrażania kreatywności. Kiedy nauczymy je kodowania, będą w stanie zrozumieć otaczający ich świat i zdobędą umiejętności, które są bardzo poszukiwane na rynku pracy.

4. Programowanie pomaga w nauce matematyki

Powszechnie uważa się że dobra znajomość matematyki pomaga w nauce programowania. Okazuje się że odwrotna sytuacja również może być prawdziwa: umiejętność kodowania może pomóc w nauce matematyki.

Tworząc gry w Scratch, dzieci w praktyce widzą, do czego mogą wykorzystać: ułamki, kąty, granice i warunkową logikę.

Używają ich intuicyjnie, bez znajomości teorii wyprzedzając oficjalny program nauczania.

Jedną podstawowych umiejętności w Scratch jest zastosowanie w praktyce kartezjańskiego układu wspólnych. Podczas naszego kursu Scratch Game Studio robią to już 8 latkowie podczas gdy w szkole podstawowej ten temat pojawia się dopiero w 6 klasie!

5. Warto uczyć dzieci programowania bo ćwiczy kreatywność

W programowaniu, podobnie jak w życiu, istnieje więcej niż jeden sposób rozwiązania problemu. Gdy dziecko nauczy się podstawowych pojęć, zda sobie sprawę, że ogranicza je tylko wyobraźnia.

Kiedy uczysz się języka polskiego, używasz go później do wyrażania swoich myśli. Tak samo jest z programowaniem. Kodowanie umożliwia dzieciom nie tylko konsumowanie  mediów cyfrowych i technologii, ale także ich tworzenie. Zamiast po prostu grać w grę wideo lub korzystać z aplikacji, mogą napisać swoją własną.

6. Kodowanie uczy cierpliwości, determinacji i wyciągania wniosków z błędów

A wszystko to kryje się pod słowem debugowanie. Poszukiwanie i poprawianie błędów to duża część pracy programisty. Brakujący średnik w programie napisanym w języku JAVA potrafi uniemożliwić jego uruchomienie.

Najczęściej jednak program  wykonuje prawie to co założyliśmy. Tak jak w reklamie „prawie robi wielką różnicę”. Trzeba więc cofnąć się, znaleźć i poprawić kod. Tą czynność czasami wykonuje się naprawdę wiele razy. Nagrodą jest działający projekt.

Programując Twoje dziecko nauczy się że porażka to nic złego, trzeba wyciągnąć wnioski, coś poprawić i spróbować jeszcze raz.

7. Programując dziecko trenuje rozwiązywanie problemów.

Kiedy dzieci pracują nad rozwiązaniem problemu programistycznego, próbują zmusić komputer do zrobienia czegoś co wymyśliły. Uczą się patrzeć na problem całościowo i rozkładać go na mniejsze, łatwiejsze w rozwiązaniu zadania.

Podczas gdy dzieci ćwiczą te umiejętności, mogą analizować każdą sytuację i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Jest to umiejętność, która jest pożądana bez względu na to, jaką karierę wybiorą.

8.  Buduje pewność siebie

Dzieci szybo oswajają się z nowymi technologiami. Moja 5 letnia córka uczyła babcię obsługi smartfona. Była autentycznie dumna, że mogła nauczyć czegoś osobę która, jest dla niej autorytetem w wielu innych dziedzinach.

Dzieci często, wiedzą w zakresie technologii, przewyższają rodziców, nauczycieli czy dziadków.

Zachęcamy dzieci do tego aby pełnili rolę ekspertów, chętnie pomagali i dzielili się zdobytą wiedzą. Opowiadają nam później z dumą jak użyli jej do projektów w szkole.

9. Programowanie to dobra zabawa

„Od grania w gry fajniejsze jest tylko tworzenie własnych” – to słowa jednego z moich kursantów. Pomijając wszystkie praktyczne powody, trzeba stwierdzić że programowanie to dobra zabawa. Szczególnie jeśli pozbędziemy się wszystkich szkolnych ograniczeń i umieścimy treści edukacyjne w grze. Tak robię np podczas kursu Programowanie w Miencraft.

Podsumowanie

Czy warto uczyć dzieci programowania ? Myślę że każdy rodzic powinien odpowiedzieć sobie sam na to pytanie. Bo kto inny zna lepiej Twoje dziecko?

Ja osobiście uważam że to przydatna umiejętność. Uczymy dzieci biologi, chemii, fizyki i wielu innych przedmiotów nie wiedząc tak naprawdę jaką drogę wybiorą i co może im się przydać. Z programowaniem jest podobnie. W świecie wypełnionym technologią wiedza jak  maszyny wykonują swoje zadania, może okazać się kluczowa. Więc jeśli Twoje dziecko lubi spędzać czas przy ekranie smarftona, tabletu czy komputera, to myślę że warto rozważyć zapisanie go na kurs programowania. A już na pewno warto przyjść na bezpłatne zajęcia demonstracyjne CyberSKill.

 


Źródło 2. PulsHR.pl

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Cta_Widget”][/siteorigin_widget]
Scroll to Top