PROGRAMOWANIE GIER W SCRATCH

Zajęcia PROGRAMOWANIE GIER SCRATCH skierowany jest do dzieci z Lublina i woj lubelskiego, w wieku od 8 lat, rozpoczynających przygodę z programowaniem. Na 10 miesięcy grupa zamienia się w studio deweloperskie, tworząc takie klasyki jak Tetris, Mario, czy Angry Birds.

WIEK: 8+ lat
POZIOM ZAAWANSOWANIA: Podstawowy
WYMAGANIA: Dobra umiejętność czytania i pisania
CZAS ZAJĘĆ: 90 minut

CZĘSTOTLIWOŚĆ: Raz w tygodniu
ILOŚĆ SPOTKAŃ: 26
GRUPA: 8-12 osób
CENA: od 33 zł /godzina

programowanie gier scratch

JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?

Już po pierwszym spotkaniu uczestnicy wychodzą ze stworzoną własnoręcznie grą którą mogą pokazać rodzicom lub kolegom.


Nie tracimy czasu na teorię! Wszystkiego uczymy się w praktyce.


W pierwszym semestrze głownie odtwarzamy stare znane klasyki: Mario, Tetris, Arkanoid  itp
W drugim semestrze produkujemy nowości np AngryBirds


Na koniec uczestnicy tworzą własną grę!

Dlaczego SCRATCH?

Scratch to język programowania i społeczność internetowa, w której dzieci mogą programować i udostępniać własnoręcznie stworzone i zaprogramowane , gry i animacje

Od 2018 roku programowanie jest w podstawie programowanej nauczania dla klas 1-3. Wielu nauczycieli używa Scrtach jako narzędzia do nauki.

Kurs programowania i tworzenia gier w tym środowisku jest niezwykle prosty i atrakcyjny dla dzieci. Przypomina nieco układanie puzzli. Cały program tworzymy łącząc kolorowe bloki o rożnych właściwościach. Jedne sprawiają że postać coś mówi inne przesuwają ją po ekranie.

czym jest scratch
kurs programowania i tworzenia gier 1

CZEGO NAUCZY SIĘ UCZESTNIK KURSU?

  • tworzyć fizykę do gier
  • programować sterowanie
  • używać warunków i zmiennych
  • rozumieć kod w załączonym obok obrazku
  • pisać scenariusze gier
  • współpracy
  • rozwiązywania problemów
  • czym są osie x i y i jak je wykorzystać w programowaniu
  • czym jest i jak wykorzystać układ współrzędnych ( w szkole uczą tego w 7 klasie! )

GDZIE PROWADZIMY ZAJĘCIA?

Kurs programowanie gier w scratch jest prowadzony na terenie województwa lubelskiego. Zorganizujemy zajęcia wszędzie tam, gdzie zbierze się min 10 osobowa grupa. 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu osoby z takich miejscowości jak: Lublin, Łęczna, Świdnik, Chełm, Lubartów, Krasnystaw, Parczew, Kock, Firlej, Puławy, Nałęczów, Zamość, Opole Lubelskie, Poniatowa 

A to nie jedyne miejscowości to których chętnie przyjedziemy.

PROGRAMOWANIE GIER SCRATCH - DLACZEGO WARTO?

1. Scratch jest zaprojektowany dla dzieci

Podobnie jak gry wideo i zabawki są opracowywane i skierowane do dzieci, tak Scratch został zaprojektowany od początku do końca z myślą o najmłodszych. Chociaż programowanie dla dzieci może nie wydawać się czymś łatwym, Scratch łamie ten stereotyp. Jednym z najważniejszych celów Scratch jest tworzenie kreatywnych treści, które dla dzieci jest zabawą. Niezależnie od tego, czy jest to gra, interaktywna opowieść czy animacja, Scratch zapewnia dzieciom wiele łatwych w użyciu narzędzi do tworzenia tego, co w innym przypadku byłoby dla nich niedostępne.

2. Poznajesz podstawowe zasady kodowania

Scratch jest pozbawiony złożonych i trudnych zasad składni kodu. To sprawia że wiele osób korzystających z tego programu zastanawia się, czy tak naprawdę uczy on kodowania. Pomijając prostą koncepcję polegającą na przeciąganiu i upuszczaniu kolorowych klocków to, wiele obowiązujących w Scratch zasad znajduje się w innych, bardziej złożonych językach. Naukę zaczyna się od prostych rzeczy jak kolejność wykonywania operacji, do bardziej wymagających pomysłów, takich jak pętle i parametry. Badanie przeprowadzone przez grupę naukowców z Instytutu Naukowego Weizmanna wykazało, że wprowadzanie uczenia opartego na Scratch do programu nauczania dla uczniów gimnazjów sprawiło, że z powodzeniem nauczyli się wielu ważnych koncepcji kodowania.

3. Możesz udostępniać swoje dzieła innym użytkownikom

Scratch zachęcają do tworzenia i kreatywności, poprzez możliwość dzielenia się swoimi dziełami w Internecie. Niezależnie od tego, czy jest to animacja, piosenka, opowiadanie, samouczek lub gra, wszystko, co dzieci mogą tworzyć w Scratch, można łatwo udostępnić za pomocą bezpłatnego konta Scratch. Po udostępnieniu, tworzone przez użytkowników projekty pojawiają się na stronie Scratch, a bardziej popularne projekty i kreacje gromadzą punkt na górze strony. Podobnie jak w przypadku filmów z YouTube, dzieci mogą polubić dzieło lub zostawiać komentarze i inne pomocne sugestie . Pomaga to dzieciom uczyć się i czerpać inspirację z innych projektów udostępnianych stronie Scratcha. Co ciekawe społeczność jest bardzo kulturalna. Trudno tam znaleźć komentarze które budzą negatywne emocje.

4. Uczy postawy „dam radę to zrobić”

Wśród wszystkich powodów, dla których warto nauczyć się Scratch’a, kreowanie postawy „can do” należy do najważniejszych.. Programując ze Scratch udaje się zaszczepić te koncepcje u dzieci, przy okazji dając im możliwość uczenia się i ćwiczenia pojęć używanych przez komputery, do wykonywania instrukcji, takich jak pętle i zdarzenia. Używając i eksperymentując w Scratch, dzieci mogą zrozumieć, jak interpretować problemy, a następnie rozwiązywać je za pomocą wiedzy zdobytej w grach i na zajęciach. Scratch pomaga uczyć myślenia zadaniowego, dając dzieciom możliwość dzielenia problemów na mniejsze części lub wymyślania różnych sposobów na znalezienie rozwiązania.

5. Programowanie gier w Scratch jest łatwiejsze na początek niż nauka innych języków programowania.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych języków programowania, które wymagają dużo szerszej wiedzy, rozpoczęcie pracy z Scratch jest proste i łatwe. Kolorowy interfejs „przeciągnij i upuść”, kontrolki przypominające puzzle, sprawiają, że jest to fantastyczne narzędzie dla dzieci do nauki kodowania. Scratch minimalizuje ryzyko, że niektóre dzieci mogą zrezygnują, jeśli początkowo uznają programowanie w innym języku za zbyt trudne. Scratch jest najłatwiejszym sposobem na rozwijanie pewności siebie w tym temacie i, miejmy nadzieję, na długoterminowe zainteresowanie programowaniem u Twojego dziecka.

Przewiń do góry